- aastal toimus Riigimetsa Majandamise Keskuse eestvedamisel ning koordineerimisel pärandkultuuri kaardistamine lisaks teistes Tartu maakonna valdades ka Meeksi ning Võnnu vallas. Kirjeldatud ning üles on märgitud mitmesuguseid huvitavaid objekte, mis kajastavad eelmiste põlvkondade tegevust ning eluolu ( vanad talukohad, pärimustega põlispuud, taliteed, erinevad sõjalised objektid jne). Huvilistel on võimalik inventeeritud objektidega tutvuda maa-ameti kaardiserveri kaudu (http://xgis.maaamet.ee/), valides kaardirakenduseks “pärandkultuur”.
Kuna Järvselja puhul on peatähelepanu all just metsanduslik ning metsa kasvanud pärandkultuur, toimus täiendav pärandkultuuri inventuur Järvselja Õppe- ja Katsemetskonna alal 2012-2013. Arvestades antud piirkonna ajalooga, võib seda ala nimetada lausa metsandusliku pärandkultuuri kullaauguks. Inventeerimise käigus keskenduti kõigile eelmiste põlvkondade tegutsemise jälgedele maastikul. Objektid kirjeldati ning kantakse kaardile.
Ootame edaspidigi kohalike inimeste abi pärandkultuuri objektide kaardistamisel. Kui tead huvitavaid paiku, hooneid või loodusobjekte, meenub mõni vanavanematelt kuuldud jutuke oma kodukoha kohta, palun kindlasti ühendust võtta. Samuti on teretulnud igasugune info inimeste kohta, kes võiksid selles projektis abiks olla (koduloouurijad, õpetajad, vanemad inimesed). Pärandkultuuri objektide nimistuga saab tutvuda RMK kodulehel (www.rmk.ee > pärandkultuur > milleks mulle pärandkultuur > objektide tüübistik). Raamatukogudes on kõigile huvilistele kättesaadav „Väike pärandkultuuri käsiraamat“. Avastagem oma kodupaiga väärtust!
Järvseljal inventeeris pärandkultuuri Kersti Siim (tel. 5383 8119, e-mail: kersti.siim@gmail.com).
Järvselja pärandkultuuri raamatuga saab tutvuda siin: http://pk.rmk.ee/parandkultuur/pdf/Jarvselja_pk_web.pdf