Quercus robur- harilik tamm EÜ/EE/ S1-23-16 KÜLV ´23 a. SÜGIS
1.00€ km-ga
Paljasjuurne, kõrgus 30+ cm
Autor Ivar Sibul
Temperatuuritundlik puu
Kasvades Eestis oma loodusliku areaali põhjapiiri lähedal ning puhkedes teistest kodumaistest puittaimedest hiljem on tamm tundlik kevadiste hiliskülmade suhtes. Hiliskülmade käes kannatavad eriti lagedal kasvavad ja noored puud ning varapuhkevad ehk nn suvetammed, kes hiljapuhkevast teisendist (talvetammest) kaks-kolm nädalat hiljem lehte lähevad. Kuigi talvekülmadele on tamm vastupidav, tekivad talvepakase ja talviste järskude temperatuurimuutuste tõttu tihti puu koorde ja pindmisse tüvepuitu piki tüve kulgevad külmalõhed, mis aitavad tüvesse pääseda puitu mädandavatel seentel.
Kuivõrd noortele puudele on ohuks metskitsed ja jänesed, kes võrseid kärbivad, ning põdrad, kellele meeldib tammekoor, tuleb noori puid kaitsta tüvekaitsmete või kuuseokstega. Rajatud tammekultuure on mõistlik seetõttu ka tarastada.
Nõudlik kasvutingimuste suhtes
Mullatingimuste suhtes on tamm nõudlik, eelistades kasvada viljakatel värsketel kuni niisketel muldadel, mis on neutraalse või veidi happelise reaktsiooniga. Sobivaimad kasvukohatüübid, kuhu tamme kultiveerida, on sinilille, jänesekapsa, naadi ja kastikuloo. Kultiveerimisel peaks vältima kuivi liiv- ja paepealseid muldi. Sügavale pinnasesse tungiv tugev juurestik aitab tammel saada mulla viljakamatest kihtidest toitaineid ja vett, kuid samas muudab puu ka tormi- ja põuakindlaks. Looduslikult uueneb tamm peamiselt tõrudest, aga ka kännuvõsude abil. Kuigi noored tammed on esimestel kasvuaastatel võimelised kasvama puurinde all varjus, on tamm valgusnõudlik puu ning kui valgustingimused puu kasvades ei parane, siis juba paari-kolmeaastased tammeseemikud hukkuvad.
Noorelt hiliskülmade kaitseks ning hiljem heaks kõrguskasvuks ja tüve laasumiseks vajab tamm aga turvet ja ajepuid. Lähtuvalt tamme kasvunõudlustest võibki tamme metsapuuna kasvatamise võtta kokku ühte kuldsesse lausesse, mida teab vist iga metsamees – „tamm tahab kasvada kasukas seljas ja pea paljas”.
See tähendab, et valguslembese liigina vajab tamm valgust, kuid teiste puude pakutav külgvari soodustab tüve sirget kasvu ja aitab kaasa laasumisele ning pakub turvet võimalike külmakahjustuste eest. Tammele sobivaimaks ajepuuks on kuusk, keda võiks sellel otstarbel mõni aasta pärast tamme kultiveerimist samadesse reavahedesse istutada. Tamme võib istutada või külvikultuure rajada ka teiste liikide uuendusse rajatud koridorides. Head kasvu on tammed näidanud nii lepa- ja sarapuu- kui ka kase-, aga samuti haavavõsasse raiutud koridorides.
Seotud tooted
Taimeaed avatud
Hooajal oleme avatud T-R 9.00 – 16.00 ja L 9.00 – 15.30. Talveperioodil (nov-märts) palume taimla külastamise soovil helistada ette telefonil 53420796 (Kaie). Pakke saadame korra nädalas, kuniks ilm võimaldab.
Tellimuste täitmise tähtaeg 1 nädal.
Kontaktandmed
Sihtasutus Järvselja Õppe- ja Katsemetskond
Üldmeil: info[at]jarvselja.ee
Tel: 741 1341
Metskonna /7, Järvselja küla, Kastre vald, Tartumaa 62506
Taimeinfo tel: Müük 5342 0796 -Kaie / kein[at]jarvselja.ee
Taimla e-mail: taimeaed[at]jarvselja.ee
Rekvisiidid
Registrinumber 90001196
Riigiraamatupidamise tehingupartneri number 602501
IBAN:EE031010102029139002
SEB Pank
Uudised
- Ilmunud on raamat “Metsakasvukohad ja metsamajandus” 19. dets. 2024
- Hekitaimed 8. nov. 2024
- TÄHELEPANU 27. sept. 2024
- Kultuurisündmus Järvseljal. Kutsume osalema. 14. aug. 2024